Kokos

Kokos

Kokos sa spája s exotikou, typickou výraznou chuťou a príjemnou vôňou. Strúhaný sa najčastejšie spája s koláčmi, zákuskami a ďalšími pochúťkami. Okrem širokého uplatnenia v kuchyni má priaznivé účinky na zdravie i krásu a viete s ním aj rýchlejšie schudnúť.

Kokosové orechy sú plodmi kokosových paliem, ktoré rastú len v trópoch a potrebujú veľa tepla a slnečného žiarenia. Kokosová palma môže dorásť do výšky 30 metrov a kokosový orech na nej dozrieva až 1 rok. Na jednej palme sa môže pri dobrých podmienkach urodiť dokopy až 150 týchto exotických plodov. Do Európy sa dostal vďaka slávnemu moreplavcovi Vascovi de Gama, ktorý ho sem priniesol z Indie.

Nie každý vie, že kokos je cenným zdrojom viacerých pre telo veľmi cenných a dôležitých látok. Sú to najmä:

 • vitamíny: B1, B2, B3, B6, E, C
 • minerálne látky: železo, vápnik, fosfor, horčík, draslík, kremík, sodík
 • vláknina
 • nasýtené tuky
 • bielkoviny
 • proteíny

Kokos je významný svojím obsahom vápnika, ktorý je nevyhnutný pre silné a zdravé kosti a pomáha udržiavať zdravú hladinu krvného tlaku a takisto obsahom železa, ktoré je podstatné pre krvotvorbu, transport kyslíka v ľudskom organizme a pre správnu funkciu imunitného systému. Obsahuje vitamíny skupiny C a B, zinok, horčík, draslík, sodík, železo, fosfor. Kokos posilňuje imunitný systém. Podporuje zdravie pokožky, zubov, vlasov, kostí. Je vhodný na varenie a pečenie zdravých receptov, aj pre vegánov.

Kokos je pomáha telu rýchlejšie spaľovať tuky a zároveň mu dodáva potrebnú energiu. Pri chudnutí je ako prídavok do zdravých jedál tou správnou voľbou. Obsahuje veľmi málo kalórií, takže ho môžete zahrnúť do rôznych diét. Kokos pri pravidelnej konzumácii urýchľuje trávenie, normalizuje hladinu cukru v krvi, a tým  zabezpečuje rýchlejšie a efektívnejšie chudnutie. Nielen že si pochutíte, ale zároveň urobíte niečo aj pre svoje zdravie a krásu. Stačí jedna lyžica strúhaného kokosu denne. Pridajte ho do mliečnych či ovocných koktailov, do jogurtu, tvarohu, kaše alebo do ovocných šalátov.

Kokos je zásobárňou mnohých cenných látok. Obsahuje bielkoviny, vlákninu, vitamíny (B, C, E), železo, fosfor, draslík, kremík, sodík, vápnik, meď, mangán, sacharidy či horčík. Okrem toho nájdete v kokose aj proteíny, nasýtené tuky, omega-6 mastné kyseliny, kyselinu listovú a mnoho ďalších látok. Vďaka kokosu sa zbavíte tráviacich problémov (podpora trávenia a zlepšenie vyprázdňovania), pomáha pri ochoreniach pečene a žlčníka, pri obličkových kameňoch a problémoch s prostatou, chudokrvnosti, ochráni vás pred vírusmi, kvasinkami, plesňami či baktériami. Jeho konzumácia je účinnou prevenciou srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny prostaty alebo prsníka a zápalu kĺbov. Okrem toho znižuje krvný tlak, vyrovnáva hladinu cukru v krvi, odstraňuje vysoký cholesterol a zlepšuje obranyschopnosť organizmus. Kokos je vhodnou potravinou aj pri redukcií hmotnosti, keďže pomáha telu rýchlejšie spaľovať tuky, urýchľuje trávenie, celkový metabolizmus, vyrovnáva hladinu cukru v krvi, znižuje cholesterol a obsahuje minimum kalórií. Telu okrem toho dodá potrebnú energiu a všetky vyššie vymenované živiny.

Skvelý pri chudnutí

Kokos je po ananáse ďalšou exotickou pochutinou, ktorá pomáha telu rýchlejšie spaľovať tuky a zároveň mu dodáva potrebnú energiu. Pri chudnutí je ako prídavok do zdravých jedál tou správnou voľbou. Obsahuje veľmi málo kalórií, takže ho môžete zahrnúť do rôznych diét. Kokos pri pravidelnej konzumácii urýchľuje trávenie, normalizuje hladinu cukru v krvi, a tým  zabezpečuje rýchlejšie a efektívnejšie chudnutie. Nielen že si pochutíte, ale zároveň urobíte niečo aj pre svoje zdravie a krásu. Stačí jedna lyžica strúhaného kokosu denne. Pridajte ho do mliečnych či ovocných koktailov, do jogurtu, tvarohu, kaše alebo do ovocných šalátov.

Pozitívne účinky kokosu na zdravie

 • podporuje imunitný systém,
 • zlepšuje vnútorné zdravie organizmu,
 • podporuje trávenie,
 • znižuje hladinu cholesterolu v krvi,
 • dopĺňa do tela dobrý rastlinný tuk,
 • podporuje rýchlosť metabolizmu,
 • má protizápalové účinky,
 • je účinný proti vírusom, baktériám, plesniam a kvasinkám,
 • pomáha pri anémii,
 • je vhodný pri obličkových kameňoch,
 • pomáha pri chorobách pečene a žlčníka,
 • je prevenciou pred rakovinou prostaty, prsníka alebo čriev,
 • znižuje krvný tlak,
 • je prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami,
 • udržiava vlhkosť v pokožke.

Širokospektrálne využitie

Jemne strúhaný kokos pochádza hlavne zo Srí Lanky. Pridáva sa do zákuskov a všeobecne ho obľubuje sladká kuchyňa. Pre vysoký obsah zdraviu prospešných mastných kyselín je ľahko stráviteľný, vhodný na smaženie a pečenie, uplatňuje sa čím ďalej viac pri redukčných diétach, kedy niekoľko lyžičiek dokáže zasýtiť organizmus aj na niekoľko hodín. Stimuluje vylučovanie hormónov štítnou žľazou a pomáha cholesterol v tele odbúravať. Príslušné hormóny konvertujú cholesterol na dôležitý sterol – progesterón. Ten spomaľuje prejavy starnutia. Je vhodný aj pre dojčiace matky ku skvalitneniu materského mlieka.

Vhodný pre deti aj dospelých

Kokosová dužina je bohatá na minerály – horčík, vápnik a fosfor. Najviac zastúpenou živinou v kokose je tuk. Kokos má priaznivý vplyv pri odvápnení kostí, osteoporóze, bolestiach kostí a svalov po nadmernom zaťažení. Dopĺňa minerály, preto sa odporúča pri prerezávaní detských zúbkov, pri lámaní vlasov a nechtov.

Obsahuje 60-67% tuku, 20% glycidov, 8% proteínov a 6% vody. Dužina obsahuje až 60 percent oleja. Vlákna, ktoré obaľujú plod, sa využívajú aj ako výstelka napríklad do antialergických matracov.

Účinný proti rakovine a iným ochoreniam

Kokosová strúhanka čistí črevá a pohlcuje toxíny. Celkovo má priaznivý vplyv na trávenie a vylučovanie a pomáha predchádzať hlavne rakovine žalúdka, čriev a dvanástorníka. Udržiava v rovnováhe naše hormóny a eliminuje vznik rakoviny prsníkov, semenníkov a prostaty. 

Kokos je vhodný ako prevencia voči ochoreniam srdca, rozpúšťa ľadvinové kamene, pomáha kontrolovať cukor, zvyšuje imunitu, výrobu energie, pomáha uvádzať do obehu telesné tuky. 

Racionella Strúhaný kokos sušený

Zdroje:

https://nazjedenie.sk/kokos-jeho-podoby-a-vyuzitie-v-kuchyni

https://www.zdravie.sk/clanok/54590/vsestranny-kokos-vyuzite-jeho-vysoku-nutricnu-hodnotu

https://plnielanu.zoznam.sk/objavte-caro-kokosu-zlepsuje-imunitu-a-chrani-aj-pred-rakovinou/

https://www.info.sk/sprava/66991/kokos-a-jeho-ucinky-na-vase-zdravie/

https://www.ezopress.sk/2012/07/kokosovy-olej-dalsi-zazrak-prirod

https://www.zelenyjezko.sk/blog/kokos-zlepsuje-imunitu-a-chrani-pred-rakovinou

https://www.sval.sk/kokos-struhany-suseny.html

Zanechať komentár

captcha